Lietišķi padomi par vienkāršām lietām vēsturisko ēku lietotājiem, īpašniekiem, aprūpētājiem

Siltumizolācija

Ēku siltumizolācijas uzlabošana ar mūsdienu materiāliem vecās mājās ir pietiekami atbildīgs un komplicēts darbs, kura veikšanai ļoti vēlama kāda speciālista līdzdalība. Mēģiniet atbildēt uz šādiem jautājumiem:

Vai esat droši par siltuma zudumu iemesliem? To var būt daudz — nenoblīvēti, sen nelaboti logi; plāns un nepiemērots pārseguma situmizolācijas slānis; ēka ir deformējusies un tai ir spraugas konstrukcijās; ēka celta pagaidu lietošanai vai citai funkcijai; sienas vai griesti ir mitri.

Vai zināt, kādas būs sekas mājas konstrukcijām, ja nepareizi ierīkosiet siltumizolāciju? Var pieaugt mitrums gan konstrukcijās, gan iekštelpās, var veidoties pelējums; vai pasliktināties gaisa kvalitāte dzīvojamās telpās.

Paturiet prātā, ka vecā mājā, kurai nav telpu vēdināšanas sistēmas, ir ļoti bīstami vienlaikus ierīkot lētu siltumizolāciju ārsienām, nomainīt logus un krāsns apkures vietā ievilkt centrālapkuri!

Nevajag lolot ilūzijas, ka tie, kas nodarbojas ar mājas siltināšanu, jums teiks visu taisnību par iespējamām sekām lētai, nepilnīgai, daļējai, nocenotai vai paviršai siltumizolācijai. Viņi domās tā: „Var jau pateikt tikai daļu taisnības, bet pārējo lai saimnieki izbauda uz savas ādas — nākamreiz būs gudrāki!"

Ja jums ir doma par siltināšanas variantu, pameklējiet cilvēkus, ar ko pakonsultēties. Meklējiet grāmatās! Meklējiet internetā, kur ir neierobežotas iespējas par jebkuru vecu māju apsaimniekošanu uzdot jautājumus un saņemt atbildes; tiesa — pietiekami labi jāpārvalda vācu, angļu vai kāda cita svešvaloda.

Svarīgākais ir pareizi izplānot siltumizolācijas slāņu secību, biezumu un materiālu izvēli. iespējamas daudzas kļūdas, un sekas mēdz būt ļoti nepatīkamas — kondensāta veidošanās, pelējums, trupe, izolācijas mitrināšanās, konstrukciju caursalšana.

Senās ēkās, kur ir daudz organiskas izcelsmes būvmateriālu, nereti arī siltumizolācija veidota no dabas materiāliem (linu spaļi, kokskaidas ar vai bez kaļķu piejaukuma, korķa smalkne, izdedži u.c.). Tāpēc labākais veids, kā pasargāt ēku (īpaši visu veidu koka konstrukcijas!) no nevajadzīgiem pārbaudījumiem, ir izmantot organiskas izcelsmes izolāciju ar labām gaisa caurlaidības spējām, piemēram, makulatūras pārstrādes produktu — ekovati, arī sausas, ar būvkaļķi sajauktas zāģu skaidas.

Iet atpakaļ