Lietišķi padomi par vienkāršām lietām vēsturisko ēku lietotājiem, īpašniekiem, aprūpētājiem

Jumtu aprūpe

Mūsu mājas skaistais skurstenis

Atcerieties, ka skurstenis mājai ir kā smalka piespraude cepurei! Tā forma, proporcijas, rotājumi un izvirzījumi — viss ir gan stils, gan tradīcija un prakse. Kā jebkura detaļa, arī skurstenis savā izskatā laika gaitā ir mainījies. Jo sevišķi lauku apvidū muižas, saimniekmājas skurstenis uz varena jumta ir pat neliela greznumlieta, kas redzama jau pa gabalu! Neaizraujieties ar baltiem, gludi apmestiem skursteņiem — drīz vien tie nokūpēs, tajos parādīsies plaisiņas. Ja ir vēlēšanās savai senajai mājai atjaunot vēsturiskos skursteņus, pavērojiet vecas fotogrāfijas, pavērojiet senākos skursteņus tuvākā apkaimē!

Regulāri izsauciet skursteņslauķi un attīriet dūmeņus no sodrējiem un gružiem! Pārbaudiet, vai mūrēta skursteņa dūmkanālu šuves nav izbirušas. Ja tas apstiprinās, tad tā ir droša zīme, ka veicami nelieli labošanas darbi. Ķieģeļu mūra šuves laika gaitā irst arī no ārpuses un tās pa laikam jāatjauno, tikai mēģiniet atjaunot tādā pašā izskatā, kādas tās bijušas pirmsākumā! Ja skurstenis apmests, tad labāk pielabot defektus jau esošajai līdzīgā faktūrā un tonī. Skursteņiem patīk, ja to virsmalu apjumj ar šauru skārda nosegu — lai nekrājas sniegs un ūdens. Tad skursteņiem būs ilgāks mūžs.

Pavērojiet jumtu ainavu apkārtnē un mēģiniet ar saviem skursteņiem tajā iekļauties, īpaši neizceļoties — tas pieder pie pilsētas virsskatu "labā toņa".

Pavērojiet savu skursteni, vai tas nav sasvēries, vai tajā nav plaisu un sodrēju! Ja ir, tad labošanas darbiem jāsāk gatavoties tūlīt! Jo, ja mūra skurstenis krīt, var tikt bojāts gan jumts, gan fasādes, bet galvenais — var taču ievainot cilvēkus.

Varētu ieteikt pie skursteņiem nestiprināt nekādas antenas un citus dzelžus. Stiprinājumu dzelži drīz vien sāks rūsēt un ilgākā laikā radusies rūsa var sabojāt gan mūra šuves, gan ķieģeļus. Vai jūsu skurstenis ir labā kārtībā?

Jā, lūdzam padomāt arī par satelītu uztvērējiem pie senas mājas! Ļoti daudzās Eiropas pilsētās balti spocīgie "šķīvji" ir pārāk kontrastējošs akcents gan jumtu ainavā, gan pie ēku fasādēm! Arī Rīgas vēsturiskajā centrā to uzstādīšana virs jumta un ielas pusē nav atļauta. Un vispār - ja vēsturiskā ēkā un vidē gribam dzīvot saskaņā ar to, jādomā vai nu par kabeļtelevīziju vai citu, pret mūsu seno, godājamo māju iejūtīgu un cienīgu risinājumu.

Ja namam kādreiz bijis vējrādītājs, tad atjaunojiet to. Ja vecais, aprūsējušais ir uz jumta, tad atcerieties, ka arī tas nav mūžīgs, tam var būt nepieciešams remonts, krāsošana, eļļošana. Jā, varbūt derētu uztaisīt mājas un pašu godam jaunu vējrādītāju?

Krāsots skārda jumts

Skārda jumts ir jākrāso, arī cinkots, tiesa, ne ātrāk kā 2-3 gadus pēc uzlikšanas.

Krāsotu jumtu vajag regulāri pārbaudīt un pielabot sīkus krāsojuma defektus, tad jumts kalpos vairākās paaudzēs. Jumtu vajag krāsot ar īpašu, šādiem mērķiem piemērotu krāsu, taču esošais jumta segums tam ļoti rūpīgi jāsagatavo. Lēta krāsa — maza garantija. Jo rūpīgāk notīrīsiet, nomazgāsiet, nogruntēsiet, jo ilglaicīgāks būs rezultāts.

Ja skārda jumts sen nav krāsots un no virspuses ir aprūsējis, bet visi saka, ka tas noteikti jāmaina pret jaunu, paaiciniet speciālistu un palūdziet padomu — ko darīt ar jumtu: tīrīt un krāsot vai mainīt. Ja jumta skārds kaut dažās vietās pat bez mehāniskiem bojājumiem izrūsējis, kļuvis trausls, tad labāk to mainīt. Ja skārdā izrūsējis lokšņu savienojums, locījumu vietās — jumtu labāk mainīt. Ja tas stipri bojāts tekņu vietās, varbūt var lokāli mainīt tikai šīs bojātās vietas. Ja nelāgā skata iemesls ir tikai rūsa — krāsa un rūpīgas rokas visu vērtīs par labu!

Kārniņu (dakstiņu) jumts

Māla kārniņu jumts ir ļoti skaists un izturīgs, bet tas prasa pastāvīgu aprūpi. Jo šāds jumts vecāks, jo vairāk rūpju. Kaut gan reti, bet kārniņi mēdz ieplīst, slāņoties, izsprāgst kāds kaļķu graudiņš. Būs labāk, ja visus šos sīkumus zināsiet un pēc iespējas drīzāk bojātos kārniņus nomainīsiet. Ja kārniņu jumta segums ir ļoti vecs, tad iespējams, ka tam ir kaļķu javas pieziedums (kaļķu javas ar šķiedrvielu piedevām aizpildījums starp kārniņiem) gar jumta malām un korēm. Arī tas būtu regulāri jāatjauno, taču šo pieziedumu javas sastāvs būtu jānoskaidro īpaši, jo tajā ir gan šķiedrvielas, gan citas organiskās piedevas, lai jumts būtu stiprāks un izturīgāks.

Ja jumta segums ir no veciem kārniņiem, nav vēlams, ka to tuvumā aug koki, jo lapas, sēklas un ziedi pamazām uzkrājas zem kārniņiem un rodas vietas, kur vairoties kukaiņiem un mikroflorai. Ja sen likts kārniņu jumts noaudzis ar sūnām, kārniņi cieši nepieguļ viens otram, veidojas kārniņu "raksta" defekti, tad pienācis laiks jumtu saudzīgi noņemt, salabot bojājumus, apstrādāt koka daļas ar pretsēņu līdzekļiem, nomazgāt kārniņus un likt atpakaļ, tos rūpīgi piesienot ar nerūsējošu stiepli.

Ja veco kārniņu pietrūkst, mēģiniet dažādu veidu vecos kārniņus sakārtot pa "sugām" un likt dažādās plaknēs, bet nekādā gadījumā nevajag likt pamīšus dažādus veidus — tad jumts nenosegs māju tik cieši, kā vajadzīgs.

Ne tikai māla dakstiņu jumts var būt sens, rets un vērtīgs! Ne mazāka ievērība pienākas mājas apstākļos gatavotajiem cementa betona dakstiņiem, kas dažviet saglabājušies kopš pirmskara Latvijas valsts laikiem un ir patiess retums.

Jumta segumu materiāla rezerves

Vienmēr turiet mājās jumta seguma rezerves, remonta materiālus nepieciešamības gadījumam, īpaši — mazformāta jumta materiālus (māla un citu materiālu kārniņi, dabīgais šīferis, eternīta plāksnītes, koka šindeļi u.c.), kā arī reti sastopamus segumu veidus. Jāparūpējas, lai rezerves materiāli būtu tāda paša izmēra un tipa (modifikāciju) kā pašlaik uz jūsu jumta.

Metāla skārda jumtiem pēkšņi var ievajadzēties ielāpu, kam noderēs speciālās bitumena lentes gabals. Tomēr šādu ielāpu ieteicams lietot tik ilgi, līdz bojājums tiks profesionāli salabots. Tikai neaizmirstiet to izdarīt!

Iet atpakaļ