Lietišķi padomi par vienkāršām lietām vēsturisko ēku lietotājiem, īpašniekiem, aprūpētājiem

Jumta ainava

KAS TAS IR - JUMTA AINAVA?

Vai skursteņiem Kuldīgā, Vecrīgā vai Rundālē var būt kāda īpaša nozīme? Jā, var, un ļoti liela, jo skursteņi ir katras mājas augstākais punkts. Gadsimtiem ilgi kūpošu skursteni uzskatīja par labu zīmi, jo tas nozīmēja, ka šajās mājās ir malka un tātad arī siltums. Eiropas vidienē skursteņu un jumtu formas ir nedaudz atšķirīgas, Skandināvijā - atkal citādas un tieši tāpēc skursteņiem ir īpaša nozīme veco pilsētu jumtu ainavās, kas ir jebkuras apdzīvotas vietas kultūrainavas īpaša sastāvdaļa. To veido raksturīgie jumtu tipi, formas, slīpumi un segumu materiāli, jumtu virsbūves (logi, frontoni, tornīši un skursteņi. Latvijas senajām mazpilsētām, muižām un Vecrīgai raksturīgākais jumtu seguma materiāls bija un joprojām ir sarkanais māla kārniņš, ko pēckara gados izkonkurēja lētais skārds un viļņotais azbestcements. Tapec jumtu ainavas daudzviet krietni zaudējušas savu burvību un nereti kādreizējo skaisto oranžsarkano jumtu vietā redzams kaut kas līdzīgs ielāpainam zirga deķim. Bez lielas un kopīgas vēlēšanās saglabāt mūsu zemes ainavu savdabību varam to zaudēt pavisam.

Nedaudz citādi ir ar Rīgu ārpus Vecrīgas, kur lielo īres namu jumtu ainavu veido krāsotie jūgendstila namu skārda jumti, un šajā gadījumā tieši tie ir raksturīgā īpatnība, kas jarespektē un jāizkopj. Tas nozīmē, ka Vecrīgas namiem (tikai ne baznīcām un sabiedriskajām ēkām) vajadzētu kārniņu jumtus, lielajām centra mājām piedien pelēkos toņos krāsoti skārda jumti, bet ļoti vecām koka mājām ar stāviem jumtiem atkal derētu kārniņi.

Vietai un laikmetam raksturīgas kopīgas iezīmes, arī jumtu ainavā. Piemēram, Vācijas ziemeļos jumtu ainavas ir sarkani kārniņi, Švarcvaldē — melns šīferis, Bavārijā izplatītākie ir tā saucamie "bebrastes" kārniņi, bet Šlēzvigā — Holšteinā, Gotlandē, Latvijā S-veida kārniņš. Pat tādi sīkumi kā lietusūdeņu notekcauruļu augšējo un apakšējo veidgabalu rotājumi tikuši darināti dažādās pilsētās atšķirīgi.

Šīs tradīcijas daudzvet turpina kopt un tas nebūt nav viegli, toties stiprina cilvēkos pašapziņu un vietjūtu.

Mūsu darba drošība bēniņos un uz jumta

 Jumtu tīrīšana ir bīstams darbs, kas prasa fizisku spēku, īpašus drošības pasākumus un sagatavotību, jo sevišķi ziemā, pēc lietus, uz netīra, stāva jumta. Darbi ziemā, uz slapja vai norasojuša jumta labāk būtu jāuztic īpaši apmācītiem cilvēkiem. Pašu spēkiem iespējams darboties uz sausiem mazstāvu ēku, privātmāju, saimniecības ēku jumtiem ar nosacījumu, ka esat pārliecināti par savu pieredzi.

Nelietojiet darbos uz jumta asus metāla piederumus tīrīšanai, darbojieties saudzīgi, lai nesabojātu jumta segumu, ziemā nelietojiet cērtes, kapļus un laužņus!

Nesāciet savas mājas tumšo kaktu pārbaudi ar sveci vai sērkociņiem! Ja nav ugunsdroša apgaismojuma, šo ieceri ieteicams atlikt līdz brīdim, kad to varēsret darīt ar pienācīgu aprīkojumu. Jūs būtu ļoti tālredzīgs, ja bēniņos izveidotu kārtīgu tehnisko apgaismojumu un pāris rozešu dažādām vajadzībām. Dodoties uz bēniņiem veikt inspicēšanas darbus, uzvelciet darba apavus ar biezāku zoli un uzlieciet blīvāku galvassegu. Drošības nebūs par daudz, jo, kā zināms, uz bēniņu grīdas var būt gan stikli, gan skārda gabali un naglas. Statos un spārēs, bet īpaši jumta dēļu klājā bieži atrodamas naglas.

Vislabāk, protams, būtu, ja bēniņos valdītu ideāla kārtība, kā saka — kaut vai rīko balli!

Jumtu novērošana

 Lai zinātu savas mājas jumta vajadzības un prasības, jums tas labi jāpazīst. Lai jumtu pazītu, tas jēnovēro, turklāt regulāri. Staigājot ap māju, pavērojiet, vai zemē nav kādu jumta kores, pretuguns mūra, terases seguma fragmentu (māla kārniņi, dabīgais šīferis, skārds u.c.), apmetuma un ķieģeļu drumslu. Ja ir, tad vērts kāpt uz jumta un mēģināt atrast vietu, no kurienes tie cēlušies. Ieraugot izkustējušos, noslīdējušu jumta seguma fragmentu, negaidiet, līdz parādīsies plankums uz griestiem vai pelējums spārēs — nekavējoties dariet visu nepieciešamo, lai bojājumu novērstu. Ja rodas bažas, kaut vai nelielas, par iespējamu jumta defektu, ieteicams lūgt apskati izdarīt zinošam un ekipētam cilvēkam, taču ne tādam, kurš jums pats uzreiz piedāvā jumta apkopi un arī remontu — tad var izrādīties, ka jūsu mājas jumts ir pavisam negaidīti un neglābjami bojāts! Ir visnotaļ ērti, ja to atļauj savstarpējās attiecības, vizuālai apskatei izmantot kaimiņu mājas jumtus un logus, kā arī vienkāršus optiskos palīglīdzekļus.

Uz jumta un teknēs neļaujiet augt sūnam! Sūnas uzsūc mitrumu un veicina apmetuma, mūra un jumta seguma, kā arī metāla, keramikas, betona un bitumena bojājumus.

Pārbaudiet mūra daļas, kuras paceļas ieplakās virs jumta — parapetus, tornīšus un jumta virsbūves! Ja šajās mūra daļās vērojama apmetuma vai mūra sadalīšanās vai atslāņošanās, tas nozīmē, ka nepieciešams pārdomāt esošo risinājumu un noteikt, kur ir kļūda vai bojājums.

Vai uz jumta ir zibens novedējs? Uzziniet, vai jūsu mājai tas nepieciešams vai ieteicams, it īpaši tad, ja māja atrodas ārpus pilsētas, uzkalniņā, klajā vietā. lespējams, ka tomēr tas ir vajadzīgs!

Iet atpakaļ