Slaveni dēkaiņi Kurzemes hercogistē

Kurzemes hercogistes „smalkākās aprindas” ar savu klātbūtni pagodināja vairākas Eiropā slavenas personas. Vieni apbrīnoja šo cilvēku talantus un cēlās īpašības, bet citi dēvēja par krāpniekiem un avantūristiem.

Jelgavā, Bauskā un Liepājā (1777. – 1784.) darbojās filozofs, botāniķis, ķīmiķis, farmaceits un diždzejnieks Magno Kavallo (Magno Cavallo) jeb Lielais Murza, dzimis ap 1725. gadu. Brīnumārsts Magno Kavallo Kurzemes dāmām skaistumkopšanas nolūkos ieteica apmazgāties aukstā ūdenī, kas smelts vietā, kur Mūsa un Mēmele satek kopā. Jelgavas un Rīgas kundzēm viņš šo skaistuma ūdeni „speciāli apstrādātu” pārdeva muciņās.

Kā vēstīts aprakstos, Magno Kavallo jeb Lielais Murza bija spēcīga auguma vīrs un valkāja sarkanus vai baltus, melniem pušķiem izgreznotus svārkus. Veste sniedzās līdz ceļgaliem, galvā bija turbāns vai augsta parūka. No kakla uz krūtīm nokarājās saite ar prāvu medaljonu, kurā bija iestiprinātas divas garenas lēcas un tā vidū lode, kas pastāvīgi griezās ap savu asi. Reizēm viņš apvilka garu pelēku mēteli, ko iedams regulēja ar īpašu auklu, gan saraujot augstāk, gan nolaižot zemāk. Par spīti ekscentriskajām piedevām tērpa griezumā varēja jaust Luija XIV laiku modi. Pastaigās dodoties, viņam parasti nopakaļ soļoja kaza, bet uz pleca tupēja balodis.

Lielais Murza sarakstījis un publicējis veselu virkni grāmatu, brošūru, veltījumu uzsaukumu. 1778. gadā Jelgavā iznāca Jauns atradums dāmu veselības un skaistuma kopšanai, kurā autors ieteica brīnumainu, paša pagatavotu pulveri. Vācijā viņš sludinājis, ka spējot ar saviem pulveriem „paaugstināt neauglīgus laulātos draugus līdz lieliskajam, dievišķajam vecāku stāvoklim”.

Bauskā Lielais Murza ieradās 1779. gadā, kļuva par hercogistes pavalstnieku un apmetās tirgotāja Brīninga namā, bet 1784. gadā atstāja Bausku. Šīs zemes gaitas Magno Kavallo jeb Lielais Murza beidza 1805. gada rudenī Cellē.

1764. gadā hercogistē uzturējās Džakomo (Džovanni) Kazanova (1725. -1798.), kuru pavadīja neatvairāma mīlētāja slava.

E.J. Bīronam viņš uzdevās par inženieri un lietpratēju dabas bagātību izmantošanā. Sešu zirgu pajūgā Kazanova apbraukāja Kurzemi, pārbaudīdams rūpniecības pasākumus un ieteikdams uzlabojumus. Turklāt saņēma par to 200 dukātus.

Grāfs Aleksandro Kaliostro, īstajā vārdā Balsamo G., 1779. gadā iepazīstināja Jelgavas sabiedrību ar alķīmijas noslēpumiem un sarīkoja vairākus maģijas seansus, veikli lietodams ieleiktus spoguļus un dažādas akustiskas ierīces. Diemžēl Jelgava nebija labvēlīga viņa turpmākajai karjerai. Kaliostro šeit sastapa savas darbības dedzīgus atmaskotājus ..

Rakstā izmantoti: Barzdeviča M. Kurzemes - Zemgales  hercogiste. 2. daļa. Rīga, 1994. Johansons A. Pakavu dunoņa: esejas. Rīga, 1994

 

Iet atpakaļ